Yoksa Evrende Yalnız Değil Miyiz?

Dünya dışında yaşam var mı? Belki bu sorunun cevabı milyonlarca ışık yılı uzakta değil de hemen yanı başımızdadır.
Dünya dışında yaşam var mı? Belki bu sorunun cevabı milyonlarca ışık yılı uzakta değil de hemen yanı başımızdadır.

Yoksa Evrende Yalnız Değil Miyiz?

Dünya dışında yaşam var mı? Belki bu sorunun cevabı milyonlarca ışık yılı uzakta değil de hemen yanı başımızdadır. Kopenhag Üniversitesi’nde gökbilimciler Samanyolu galaksisinin canlı yaşayan gezegenlerle dolu olma ihtimalini yükselten bir çalışmaya imza attılar.

Yoksa Evrende Yalnız Değil Miyiz? Çakıl Modeli

Araştırma

Science Advances dergisinde yayınlanan “A pebble accretion model for the formation of the terrestrial planets in the Solar System” (Güneş Sistemindeki karasal gezegenlerin oluşumu için Çakıl Birikimi Modeli) isimli makale, gezegenlerin zaman içinde bir araya gelen çok ufak, hatta milimetre boyutlarındaki parçacıklar sayesinde oluştuğundan bahsediyor. Ve araştırmacılara göre Mars, Venüs ve birçok farklı gezegen de Dünya gibi bu şekilde oluştu.

Bu Ne Demek?

Daha önce çok kez dünyaya benzeyen ve yaşanabileceği düşünülen gezegen haberleri gördük ama bunlar binlerce ışık yılı uzaklıktaki gezegenlerdi. Ama bu araştırmanın altını çizdiği en önemli noktalardan birisi bu çakıl parçalarına buz çakılları da dahildi. Eğer gezegenler bu şekilde oluşmuşsa canlılığın temel gereksinimi olan su da birçok farklı gezegende bulunuyor demektir.

Yoksa Evrende Yalnız Değil Miyiz? Samanyolu

Üniversitenin basın bültenine göre konuyla ilgi baş araştırmacı Anders Johansen şunları söylüyor:

Samanyolundaki bütün gezegenler aynı şekilde ortaya çıkmış olabilir. Bu da demek oluyor ki doğru sıcaklık sağlandığı taktirde bu gezegenlerde Dünya ile aynı oranda su ve karbon bulunabilir.

Sonuç

İnsanoğlu olarak sürekli yeni şeyler öğreniyoruz ve test ediyoruz. Günden güne teknoloji ve bilimde ilerlemeler kaydediyoruz. Bütün bunlarla birlikte evrende yalnız olmama ihtimalimiz de günden güne artıyor. Zaman bize ne gösterir bilinmez ama bütün işi zamana bırakamayacağımız da kesin.

Eğer bu konuyla ilgileniyorsanız buraya tıklayıp makalenin tamamına ulaşabilirsiniz.

İyi günler diliyorum.

adilekrem
Film izlemeyi seven bir mühendis adayı.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.