The Good Place İnceleme

2016-2020 yılları arasında yayınlanmış The Good Place bizi 8.2 IMDb puanı, 80 ödül adaylığı ve 11 ödül ile karşılıyor.
2016-2020 yılları arasında yayınlanmış The Good Place bizi 8.2 IMDb puanı, 80 ödül adaylığı ve 11 ödül ile karşılıyor.

Komedi dizilerinin bir çok farklı konu işlediğini tanık olmuş bir insan olarak ilk defa “Ahlak Felsefesi” gibi garip bir konuyu bu kadar güzel işleyen bir dizi ile karşı karşıyayım. 2016-2020 yılları arasında yayınlanmış The Good Place bizi 8.2 IMDb puanı, 80 ödül adaylığı ve 11 ödül ile karşılıyor. Eğer bu tam kapanma sürecinde ne izlesem diye düşünüyorsanız okumaya devam etmenizi öneririz.

 

The Good Place Konusu

Dizimiz Eleanor Shellstrop isimli baş karakterimizin ölmesi ile başlıyor. Dizimizin adından da anlaşılacağı gibi karakterimiz ölümünden sonra “iyi yer”de gözlerini açıyor ve buranın mimarı olan Micheal’la tanışıyor ve her şey burada başlıyor. Eleanor’un gelişinin ardından Micheal iyi yeri tanıtmak için ufak bir tur düzenliyor ve bu turda dünyada olan biten kişisel olaylardan da detaylar yer alıyor ama bu garip bir şeyi ortaya çıkarıyor, Eleanor başkasının yerine yanlışlıkla iyi yere gelmiş. Ama ona göre kötü yere gidecek kadar da kötü bir insan olmadığı için bu konuyu kapatıp hayatına (ya da ölümüne) devam etmeye karar veriyor. Bu esnada olaya Eleanor’un ruh eşi olan Chidi Anagonye dahil oluyor ki kendisi bir Ahlak Felsefesi Profösörü. Tabi bu ikilinin yakın arkadaşlarını da unutmamak gerek Tahani Al-Jamil ve Jason Mendoza. Tahani zengin bir ailenin hayırsever çocuğu olarak iyi yere gidiş biletini kapmış gibi görünüyor. Ve onun ruh eşi Jason Mendoza ya da bir süreliğine Jianyu Li. Kendisi sessizlik yemini etmiş bir keşiş olarak karşımıza çıkan Jianyu ileride çok da zeki olduğunu iddia edemeyeceğimiz Jason Mendoza olarak yaşamına devam edecek.

Dizimiz genel olarak Eleanor’un iyi yerde kalabilmek için diğerlerinin yardımıyla daha iyi bir insan olmaya çalışmasını konu alıyor. Yeri geldiğinde dev böcek istilaları olan yeri geldiğinde felsefe dersleri işlenen ve bolca donmuş yoğurt yenilen bu harika dünyada kalmayı kim istemez ki. Ama mükemmel diye bir şey yoktur bu nedenle bir çok sorunla karşı karşıya kalan Eleanor, Chidi Tahani ve Jason ile el ele vererek bunların üstesinden gelmek için çabalıyor. Bu esnada ahirette işleyişi karıştırıyor, kurulan planları altüst ediyor ve kendilerini belanın içinde buluyorlar.

Bu diziyi özel kılan ne?

Aslına bakarsak bir izleyici olarak dizilerden ilk beklentim keyifli vakit geçirmektir. Peki bu dizi bize bunu vaat ediyor mu dersiniz? Bunu sanırım zorla diziye başlamaya zorladığım birçok arkadaşıma sorabilirsiniz (Dipnot: hepsi diziyi bayılarak bitirdiler). Bunun yanında bu dizinin farklı bir yönü de var her bölümün ve dizinin genelinin kendine ait ve eşsiz bir alt metni bulunuyor. Eğer yeterince dikkatli incelerseniz bir çok makaleye konu olabilecek kadar derin, ağır ya da mantıklı eleştiriler bulabilirsiniz. Ama bu kadar akademik bakmaya da gerek yok sanırım. Şimdilik sadece dizinin içinde kesinlikle kendinize ait bir şeyler bulacağınızı bilmeniz ve kesinlikle büyülenmiş bir şekilde hepsini izleyip bittiği için hayata dair derin sorgularla baş başa kalacağınızı bilmeniz yeter sanırım.

Bir televizyon dizisi

Son zamanlarda bir çok harika dizi görmüş olmamıza rağmen bunların büyük bir çoğunluğu online platformların özel dizileri olarak önümüze çıkan yapımlardı. Yani yüksek bütçe ve çok az kısıtlama ile yapılan yapımlar tabii ki bu iyi bir şey olsa bile burada önemli bir noktaya değinmek gerek. The Good Place bir televizyon dizisi olarak ortaya çıkmış çok başarılı bir yapım olarak kendisini her kitleden insanın sevebileceğini ortaya koymuş oldu. Eğer hala izleyecek bir şeyler arıyorsanız size tek önerim ilk bölümüne bir göz atmanız olacaktır sonrasında dizi sizi yönlendirecektir.

Netflix’ten izleyebileceğiniz bu harika dizi için fragmanı aşağıya bırakıyor ve şimdiden iyi seyirler diliyorum.

 

adilekrem
Film izlemeyi seven bir mühendis adayı.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.