Şirketlerin Şehirleri

Günümüzde devasa şirketler ortaya çıkmış durumda. Facebook, Apple, Google ve Amazon ise devasa şirket dediğimizde aklımıza ilk gelen isimler oluyor.
Günümüzde devasa şirketler ortaya çıkmış durumda. Facebook, Apple, Google ve Amazon ise devasa şirket dediğimizde aklımıza ilk gelen isimler oluyor.

Günümüzde devasa şirketler ortaya çıkmış durumda. Facebook, Apple, Google ve Amazon ise devasa şirket dediğimizde aklımıza ilk gelen isimler oluyor. Devasa gelirlere ulaşan bu şirketler birçok farklı alanda hizmet vermeye başladı. Örneğin Amazon’un bir alışveriş sitesi olarak kurulmuş olmasına rağmen günümüzde kendine ait bir bulut servisi, çevrim içi yayın platformu, akıllı asistanlar gibi bir çok farklı alanda artık hizmet veriyor. Ama son yıllarda çok beklenmedik bir alana bir çok dev şirket giriş yapıyor gibi görünüyor.

Geleceğin Şehirleri

2016-2017 yıllarında gündemlerde Facebook’un kendi şirket kampüsünü genişletme haberleri gözükmeye başladı. Bu genişletme basit bir genişleme değildi aksine bu küçük bir köyün inşası idi. Facebook içerisinde kendine ait marketinin, spor salonunun, karakolunun, ilk yardım binasının ve çalışanlarının ihtiyaç duyabileceği her şeyin bulunduğu bir köy inşa etmeye karar vermişti. Aynı dönemlerde Amazon da 50.000 çalışanının yerleşebileceği kendi şehri olan Amazon QH2’yi duyurdu.  İşler bununla sınırlı kalmadı bunun ardından Google da kendi mini-şehrini duyurdu ve ayrıca Çinli dev şirket Tencent de bir şehir inşa edeceklerini duyurdu.

Bu Şehirler Nereden Çıktı

İçinde bulunduğumuz yüzyıl ekonomik olarak çalkantılı başladı ve bunun en büyük etkisi eğitimde hissedildi. Bu etki insanların artık ağırlıklı olarak ne işle uğraşmak istediklerinden ziyade ‘hangi bölümde kolayca iş bulurum ve yüksek maaş alırım’ fikrine göre hareket etmeleriydi. Bunun sonucu olarak özellikle yazılım ve bilgisayar sektörleri çok hızlı bir şekilde gelişti ama kötü bir durum da ortaya çıktı. Silikon Vadisi gibi küçük bir yerde bir çok şirketin ana binaları olduğu için çalışanların şirketler arasında geçiş yapabilmesi. Bunu önlemek ve çalışanlarına daha geniş olanaklar sağlamak için şehir projeleri tasarlandı.

Neler Olacak

Şu ana kadar her şey yolunda ilerlese de bir şeyi unutmamak gerek: Bu şehirlerin sahipleri şirketler olacak. Peki bu ne demek? Şu an için inşa edilen yerleşim yerlerine şehir demekten itina ile kaçınmalarına rağmen işler ilerde değişebilir demek. Bununla birlikte bu gibi projelerin devam etmesiyle kendi içinde kendi kendine yeten ekosistemlerin kurulması çok da hayal gibi durmuyor. Şirketlerin daha ne kadar büyüyebileceğini ve kendine ait başka şehirler inşa edip etmeyeceğini bize zaman gösterecek.

adilekrem
Film izlemeyi seven bir mühendis adayı.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.