Serseri Gezegenler

Serseri Gezegenler

Bugün bir bilim yazısıyla karşınızdayım. Bugün ki yazımıza çok tuhaf bir gezegen grubu konuk oluyor. O konuğumuz ise 'Serseri Gezegenler'.
Bugün bir bilim yazısıyla karşınızdayım. Bugün ki yazımıza çok tuhaf bir gezegen grubu konuk oluyor. O konuğumuz ise 'Serseri Gezegenler'.

Herkese merhabalar!

Bugün bir bilim yazısıyla karşınızdayım. Bugün ki yazımıza çok tuhaf bir gezegen grubu konuk oluyor. O konuğumuz ise ‘Serseri Gezegenler‘.

Peki nedir bu serseri gezegenler? Nasıl bir süreçten geçer? İçerisinde hayat barındırıyor mu veya barındırabilir mi, barındırsa bile bu nasıl olabilir? Ve en önemlisi ise bizim dünyamız da bir serseri gezegen olabilir mi? Hadi gelin birlikte bu sorulara cevap bulalım.

Öncelikli olarak serseri gezegen nedir? Serseri gezegen herhangi bir yıldızı olmayan ve bulunduğu galaksinin çevresinde başıboş halde  dolaşan gezegenlere verilen addır. Bu gezegenlerin özel bir türü yoktur. Kayaç gezegenler de gaz topları da serseri gezegen haline gelebilir. Biz ise ilk serseri gezegene 1998 yılında rastladık. İlk görülen cüce gezegenlerin çoğu ‘Kahverengi Cüce‘ çıkmıştır. Daha sonra iki binli yılların başlarında Kahverengi cüceler haricinde bir çok serseri gezegen gözlemlenmeye başlandı. Peki nasıl oluyordu da yıldızsız gezegenler ortaya çıkabiliyordu? Çünkü daha önceden de bilindiğine göre gezegenler yıldızlar sayesinde var oluyordu, yani gezegenleri bir anlamda yıldızlar doğuruyordu. Bunun cevabını bulmamız içinse Big Bang’den hemen sonraki aşamaya bakmamız lazım. Bu aşamada oluşan hiper ve süper yıldızlar  ömürleri kısa olduğu için  süpernova patlamalarıyla yok oluyordu. Geriye kalan hidrojen ve diğer kalıntılar gaz topağı haline gelerek daha küçük ama kararlı yıldızlar oluşturuyordu ve bu yıldızların ömürleri daha da uzun oluyordu. Bu yıldızlardan da arta kalan materyallerle çevresinde ki gezegenler oluşuyordu. İşte serseri gezegenlerde diğer gezegenler gibi bu evreye uyarak meydana geldiler. Yani serseri gezegenlerin tıpkı bizim dünyamız gibi bir zamanlar uydusu vardı.

Peki ne oldu da bu gezegenler yıldızlarını kaybettiler veya yıldızlarından kopup belirsiz bir yörüngede ilerlemeye başladılar? Bunun cevabı ise gezegenlerde değil yörüngesinde hareket ettiği yıldızlarında. Güneşimiz gibi yıldızlar ölmeden önce süper nova yaşamazlar ama beyaz cüceye dönüşürler. Beyaz cüceye de dönüşmeden önce belirli evrelerden geçmeleri gerekir. Güneşimiz ve benzeri yıldızlar  beyaz cüceye dönüşmeden önce  ‘Kızıl Dev‘ e dönüşürler. İşte her şey burada başlar. Yıldızlar bu evreye geldiği zaman kütle çekimleri allak bullak olur. Tam burada iki olay gözlemlenir: Ya gezegenler yıldızlarına çarpıp yok olurlar yada yıldızlarının kütle çekiminden kurtulup başı boş bir şekilde yörüngede dolaşmaya başlar. Bu gezegenler ise yıldızları olmadığı için yüzey sıcaklıkları ortalama -270 dereceye kadar düşer yani bu gezegenlerin yüzey sıcaklığı uzay boşluğuyla aynı ısıdadır.

Peki gelelim asıl soruya; bu gezegenlerde yaşam olabilir mi?

Bilim insanlarına göre bu gezegenler çekirdek sıcaklığını bir ila beş milyar yıl arasında muhafaza edebilir. Ki eğer buda olursa bu tür gezegenlerde çekirdeğe yakın kısımda en azından mikroskobik düzeyde yaşam olabilir. Peki bizim dünyamızın başına böyle bir şey gelebilir mi? Cevap ise ‘evet’. Eğer bizim güneşimiz de ölmeye başladığında kızıl deve dönüşürse ki dönüşecek. Bizim gezegenimiz de ya güneşe çarpıp yok olacak yada güneşin kütle çekiminden kurtulup uzayda başı boş bir şekilde dolaşmaya başlayacak. Eğer bu olursa insanlar hayatta kalabilecek mi ?

Eğer bu olay gerçekleştiği zaman insanlar çekirdekte hayatta kalmanın bir yolunu bulurlarsa evet kalabilecekler. Ancak bunun gerçekleşmesine daha çok zaman var ama bana fikrimi sorarsanız insanlar zaten bu olay yaşanmadan birbirlerini yok edecekler…

Yazımızın sonuna geldik. Bu yazıyı okuyan herkese teşekkür ediyorum. İyi günler 🙂

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.