Satürn'ün Akılalmaz Uydusu: Titan

Yoğun bir atmosferi olduğu bilinen tek doğal uydudur ve Dünya dışında yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan ikinci gök cismidir.
Yoğun bir atmosferi olduğu bilinen tek doğal uydudur ve Dünya dışında yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan ikinci gök cismidir.

Titan Satürn’ün en büyük uydusudur. Güneş Sistemi’nde ise ‘Ganymede’ den sonra gelen en büyük uydudur ve yine Ganymede gibi Merkür’den biraz daha büyüktür. Yoğun bir atmosferi olduğu bilinen tek doğal uydudur ve Dünya dışında yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan ikinci gök cismidir.

Titan’ın Keşfi ve Adlandırması

Bu uydu ilk defa 1655 yılında matematikçi ve aynı zamanda gökbilimci olan Christiaan Huygens tarafından keşfedilmiştir. Öncesinde (1610) Galileo Galilei, Galilei uyduları olarak adlandırılan Jüpiter’in dört uydusunu keşfetmiş ve teleskop fikrini geliştirmişti. Christiaan Huygens de Galilei’den esinlenip kardeşiyle birlikte kendi teleskopunu geliştirerek Satürn’ün uydusu olan Titan’ı keşfetti. Keşfin ardından uyduya Saturni Luna (Satürn’ün Uydusu) adını verdi ancak Satürn’ün başka uydularının da keşfiyle orataya çıkan isim karışıklığına son vermek için ismi Satürn IV değiştirildi. Daha sonra 1847’de Yunan mitolojisinden esinlenilerek uydu Titan olarak adlandırıldı.satürn titan

Titan’ın Atmosferi ve Yapısı

Bu gezegenin kabuğunun altında Dünya’nınki gibi bir magma tabakası bulunmuyor. Ancak magma tabakası yerine sıvı ve hareketli bir okyanus bulunuyor ve bu okyanus Satürn’ün uyguladığı kütle çekimi dolayısıyla sürekli olarak hareket ediyor. Bu yüzden gezegende tıpkı magma tabakası varmış gibi bir etki yaratıyor. Tüm bu yer altı hareketlerine bağlı olarak yeryüzüne sürekli metan ve benzeri gazlar püskürtülüyor. Bu da gezegenin manyetosferi olmamasına rağmen yapısına göre oldukça yoğun bir atmosfere sahip olmasını sağlıyor. Titanın büyük oranda azottan oluşan ve diğer uyduların hiçbirinde bulunmayan kalınlıkta ve yoğunlukta olan atmosferinin Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferine benzediği düşünülmektedir.  Ayrıca bu gezegende hala tektonik hareketler devam ediyor, jeolojik hareketler (deprem, fay hatları kırılmaları vs.) görülüyor ve araştırmalarda görüldüğü kadarıyla periyodik olarak dört mevsim yaşanıyor.Uzay uydu

NASA’nın son gönderdiği uzay aracında Titan’da yaşam olabileceği olasılığını arttıracak izler görülmüştür. Titan’daki sıvı kütlelerinde ise (metan sıvısı, okyanuslar, göller vs.) deniz canlılarının bulunma ihtimali araştırılmaktadır.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.