ROGER STONE

Başkan Ronald Reagan ve Başkan Yardımcısı George Bush ile.
Başkan Ronald Reagan ve Başkan Yardımcısı George Bush ile.

Amerikan siyasetinin tanınan yüzlerinden olan Stone, Washington’da yolsuzluk denince akla gelen isimdir. Lobicilik faaliyetlerinin yaratıcılarından olan Roger, kendisini provakatör ajan olarak tanımlıyor ama o daha fazlası.

1972 yılında (20 yaşında) Nixon kampanyası ile siyasete ciddi şekilde giriş yaptı. 1977 Genç Cumhuriyetçiler başkanlığı, California Valisi iken tanıdığı Ronald Reagan’ın 2 seçiminde de kilit ve cesur roller üstlenmesi, Reagan’ın yardımcısı olan George Bush’un başkanlık seçiminde çeşitli entrikalar çevirmesi ve son olarak 1980’lerden bu yana Trump’ın arkasında olması yalanlarla dolu kariyerinin geniş bir özeti.

1980 yılında ortağı Charlie Black ile siyasi ilişkilerinden para kazanmak için Black Manafort&Stone (BMS) siyasi danışmanlık ve lobi şirketini kurdu. Amerikan siyasetinde lobilerin etkisinin artmasında temeller atan bu şirket çeşitli iş adamlarının yanı sıra dönemin emlak milyarderi Donald Trump’u da temsil etmiştir. Yeni yönetim ile iş adamları arasında bir köprü görevi görmüşler ve bundan yüksek miktarda para kazanmışlardır.

Sırtında Nixon dövmesi bulunan Stone, bundan pişmanlık duymadığını söylüyor. Dövmeyi yaptırma sebebi olarak ise Nixon’ın yok edilmezliği ve dayanıklılığı olarak tanımlıyor. Nixon’un 1974’te istifa etmesi bu sebebe ters görünüyor. Ayrıca zamaınnda bu dövmenin kadınlar tarafından beğenildiğini de ekliyor.

Stone skandallarından şüphesiz en unutulmazı, kendisi ve karısı için swinger sitelerine verdiği partner arama ilanlarıdır. 1996 Bob Dole başkanlık kampanyasından elini çekmesine sebep olan bu duruma o zamanlar sürekli itiraz etse de 2008 yılında gerçek olduğunu itiraf etmişti. Özel yaşamım kimseyi ilgilendirmez diye vurgulasa da işinin insanları etkilemek olduğunu düşünürsek, bu sözler boşa çıkıyor.

Trump’a her defasında başkanlık adaylığı öneren Stone, bunu 2017’de başardı. Bütün dünyada konuşulan Trump skandallarının veya ilgi çekiçi olaylarının arkasında o vardı. The Simpsons adlı televizyon dizisiyle çakışan bazı denk gelmeler de onun oyunuydu. Bu çakışma sosyal medyada çok konuşulmuş ve Trump’ın ününe ün katmıştı. ABD’de cumhuriyetçilerin ve demokratların yanı sıra bir de Trump yanlılarının oluşmasında, böyle ilgi çekici olayların etkisi tartışılmaz. Ayrıca mahkeme tarafından onaylanmış tanık kurcalama, resmi bir yargılamanın engellenmesi ve kongreye yanlış beyanda bulunmak gibi suçlardan 40 ay hapis cezası almış ancak Trump’ın affı ile bu cezadan kurtulmuştur.

Son olarak en beğendiğim bazı Roger Stone sözlerini de paylaşarak yazımı bitiriyorum.

-Öfkelenenler oy verecek.

-Kötü ün sahibi olmak, ün sahibi olmamaktan daha iyidir.

-Amerika’da muhafazakarlardan daha fazla köpek sahibi var.

-Vurmadan önce her zaman onları övün.

-Tartışmalı değilseniz, tüm yorumların gürültüsünü asla yarıda kesemezsiniz.

İlginize teşekkür ederim.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.