Ne Robot Ne de Bir Canlı: Xenobot

Ne Robot Ne de Bir Canlı: Xenobot

Amerikalı bilim insanları yukarıda görmüş olduğunuz kurbağalardan alınan ‘Xenopus laevis’ isimli hücrelerle ilk yaşayan makineleri geliştirdi.
Amerikalı bilim insanları yukarıda görmüş olduğunuz kurbağalardan alınan ‘Xenopus laevis’ isimli hücrelerle ilk yaşayan makineleri geliştirdi.

Xenopus laevis

Amerikalı bilim insanları yukarıda görmüş olduğunuz kurbağalardan alınan ‘Xenopus laevis’ isimli hücrelerle ilk yaşayan makineleri geliştirdi. Uygulamada sınırsız faydalar sağlayabilecek olan bu bio-makineler, diğer adları ile Xenobotlar. Yapay zeka algoritmaları kullanan bilgisayar modellemeleri ile önce teoride oluşturulan Xenobotlar daha sonra laboratuvarda embriyolardan alınan kök hücrelerin bu modellere göre işlemden geçirilmesi ve şekillendirilmesi ile meydana geliyor.

Xenobot

İçlerinde şimdiye kadar en işlevli görülen iki robot organizmadan biri ayakları ile istenilen yere gidebilen diğeri de iç kesesinde istenilen şeyi taşıyabilen ve istenilen yerde bırakabilen Xenobotlar.Yapılan araştırmalara göre en fazla 10 gün yaşayabilmişler. Tufts Üniversitesi bünyesinde yer alan Allen Discovery Center’daki araştırmacılar tarafından geliştirilen Xenobotlar zarar gördüklerinde veya yaralandıklarında tıpkı herhangi bir canlı organizma gibi kendi kendilerini onarabiliyorlar. Kendilerine verilen görev sona erdiğinde ise yine her organizma gibi hücre kaybı ile yaşlanıp ölüyorlar.Çok sayıda soruna çözüm oluşturabilecek Xenobotlar da şimdilik ortalama 1000 kadar beden ve kalp hücresi bulunuyor. Bu hücrelerin istenilen görevi yerine getirecek şekli alması ve uyumlu çalışması için gerekli kombinasyon süper bilgisayarlarda modelleniyor.

Xenobotlar yakın gelecekte denizleri mikro plastiklerden temizlemek, toksik maddeleri ayrıştırmak, vücutta doğru yere doğru miktarda ilacı zerk etmek veya damarlardaki kolesterolü temizlemek için kullanılabilir.Her ne kadar yararı olsa da Xenobotlar kötü emelleri olan kişilerin laboratuvarlarında distopik amaçlarla da kullanılabilir. Şimdilik Xenobotlar 1mm’den küçük boyda ve ancak laboratuvar şartlarında özel aletlerle oluşturulabiliyorlar. Fakat birgün bu işlemci gücü herkesin ulaşabileceği ve satın alabileceği bir aşamaya gelirse o zaman bu robotları isteyen herkesin evde üç boyutlu bir bio yazıcıda yapmasının önünde herhangi bir engel kalmayacak. Yine aynı şekilde bu robot organizmaların memelilere ait kök hücrelerden yapılmasının önünde de pratik olarak hiçbir engel yok. Yani işlemin sonunda bu organizmalar sadece suda değil karada ve havada da verilen görevleri yerine getirebilir.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Nietzschesato
Ege Üniversitesi / Otomotiv Teknolojileri

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.