Nano Tehdit

Çatışmalar, savaşlar, komutanlar ve orduları: Tarihin yazılmasını sağlayanlar. Bugün bildiğimiz dünya, büyük ölçüde savaşılan ve fethedilen halkların bir ürünüdür.
Çatışmalar, savaşlar, komutanlar ve orduları: Tarihin yazılmasını sağlayanlar. Bugün bildiğimiz dünya, büyük ölçüde savaşılan ve fethedilen halkların bir ürünüdür.
Nano Tehdit
Çatışmalar, savaşlar, komutanlar ve orduları: Tarihin yazılmasını sağlayanlar. Bugün bildiğimiz dünya, büyük ölçüde savaşılan ve fethedilen halkların bir ürünüdür. Türümüzün ürettiği diğer şeylere hayranlıkla bakmayı seviyoruz: harika sanat eserleri, parlak icatlar, bilge filozoflar, cesur kaşifler ve özverili barışçılar. Ancak insanlık hikayesinin gerçek yıldızı savaştır. Aslında, çoğu zaman hayranlık duyduğumuz şeyler – felsefe, teknoloji, liderlik, mükemmel yazma ve konuşma yapma – savaşın hizmetinde azami şekilde kullanılır. Hikaye henüz bitmedi. Yaşamlarımız içinde, daha önce hiç görülmemiş ölçekte savaşlara tanık olma ihtimalimiz yüksek. Gelişmiş bir nanoteknoloji formu olan moleküler üretim ile güçlendirilen bu yakın gelecekteki savaşlar özgürlüğümüzü, yaşam tarzımızı ve hatta hayatta kalmamızı tehdit edebilir. Bazı savaşlar, kabaca eşit dövüş yeteneğine sahip rakipler arasındadır. Sonuç olarak, bir taraf galip gelene kadar bu çatışmalar genellikle yıllarca sürüp milyonları öldürme eğilimindedir. Son örnekler arasında Amerikan İç Savaşı, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sayılabilir. Zaman zaman bir düşman diğerine göre çok büyük avantajlara sahip olacaktır, bu durumda savaş tipik olarak oldukça kısadır. Örnek olarak, İspanyol fatih Francisco Pizarro’nun 1532’de İnka İmparatorluğu’na karşı muhteşem tek taraflı zaferini gösterebiliriz. Bu hikayeyi bu kadar dikkate değer kılan şey, 80.000 askerden oluşan bir ordunun bir günde sadece 169 kişilik bir kuvvet tarafından ezilip yok edilmiş olmasıdır. Normalde, böylesine büyük sayılarla karşı karşıya olan bir saldırganın, neredeyse yenilgiye uğrayacağına dair kesin bir mazlum olmasını bekleriz. Bu tarihi olaya açıkça insan uygarlığının gidişatında önemli bir dönüm noktası diyebiliriz ve İspanyollara şaşırtıcı derecede kolay bir zafer kazandıran unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:
  • -Savaş teknolojisi (silahlar, çelik silahlar ve atlar)
  • -Fiziksel uygunluk (bulaşıcı hastalıklar)
  • -Ulaşım teknolojisi (denizcilik)
  • -Etkili komuta ve kontrol (merkezi organizasyon)
  • -İletişim teknolojisi (yazı)
İleriye baktığımızda, benzer bir durumu hayal edebiliriz: görünüşte güçlü bir ulus, kendi krallıkları içinde bir süper güç veya imparatorluk, üstün teknolojiye ve diğer avantajlara sahip bir düşman tarafından aniden ve ezici bir şekilde mağlup edildi. Moleküler üretim katlanarak artan bir hızda güçlü, atomik olarak hassas ürünler üretme yeteneğidir. Üstün araçlarla donatılmış görünürde bir kişi tarafından tek taraflı muhteşem bir zafer için araçlar sağlayabilir.
  • -Savaş teknolojisi (nano silahlar)
  • -Fiziksel uygunluk (nano özellikli biyoteknoloji)
  • -Ulaştırma teknolojisi (havacılık)
  • -Etkili komuta ve kontrol (nano hesaplama ile güçlendirilmiş)
  • -İletişim teknolojisi (dünya çapında güvenli ağ)
Tıpkı bu teknolojiler gibi. Amerika’daki en gelişmiş uygarlık olan İnkalar, çok daha fazla sayıya rağmen, İspanya’nın ileri teknolojisine karşı ciddi bir direnç gösteremediler. Günümüzün en güçlü medeniyeti olan ABD, nano özellikli bir saldırgan tarafından kolaylıkla fethedilebilir mi? Pek çok analistin inandığı gibi, moleküler üretim beş alanda da büyük kazançlar sağlıyorsa, bu mümkün görünüyor. Nanoteknoloji avantajından yoksun hiçbir ülke, moleküler üretimin gücünü kullanan bir düşmana karşı koyamayacaktır. Ülkeler ne kadar küçük veya zayıf olurlarsa olsun bu durum değişmeyecektir. Elbette önümüzdeki birkaç on yıl içinde büyük çaplı bir savaşın çıkacağı kesin değil. Ancak eğer öyleyse ve her iki taraf veya diğer milletler nanoteknolojisini etkinleştirmiş olurlar ise, bu olay nispeten uzun sürebilir ve kayıplar milyarlarca olabilir. Öte yandan, nano yapılı silahların, bilgisayarların ve altyapının müthiş yeteneklerine sadece bir savaşçı sahipse, bu savaş çok çabuk bitebilir ve galibi dünyanın tam kontrolüne sahip olabilir.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.