Kripto Para Madenciliği

Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Bitcoin Kazanabilirim?

Son günlerde borsa enstürmanları arasında  zirvede bulunan kripto paraları geçen yazımızda tanımıştık.Şimdi kripto paraların nasıl üretildiğini öğrenelim.
Son günlerde borsa enstürmanları arasında  zirvede bulunan kripto paraları geçen yazımızda tanımıştık.Şimdi kripto paraların nasıl üretildiğini öğrenelim.

Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir?

Son günlerde borsa enstürmanları arasında  zirvede bulunan kripto paraları geçen yazımızda tanımıştık.Eğer önceki yazımı okumadıysanız buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Şimdi kripto paraların nasıl üretildiğini öğrenelim.

Özel yazılım ve donanım cihazlarıyla internetteki karmaşık problemleri çözen ve bunun sonucunda coinlerden ödül alma durumuna madencilik (mining) denir. Her konuda olduğu gibi madencilik de çeşitlendilirir bunlar:

  • Bulut
  • Gpu
  • Cpu
  • Asıc

olarak ayrılır. Bu madencilik türlerinden en eski ve en çok tercih edileni işlemci ve ekran kartıyla yapılan Gpu ve Cpu türleridir.

Madenciliğe en son adım atanlardan olan bir isim olan Elon Musk:

“Çocuklarımla küçük bir Dogecoin madencilik düzeneği kurdum. Eğlenceliydi.” ifadelerini kullandı. Ve yanıt gecikmeden Litecoin kurucusu Charlie Lee ise “Aynı zamanda Litecoin madenciliği ile birleştirmeyi unutma!” hatırlatması yaptı.

Nasıl Bitcoin Kazanabilirim?

Bildiğiniz üzere tüm kripto paraların ilki olan Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto Bitcoini tasarlarken arz sınırlaması yaptığından toplamda çıkarılabilecek sadece 21 milyon  bulunan Bitcoin’den aktif olarak % 89 oranında olan bitcoin 4 sene aralıklarla halvinge uğradığından artık madencilik cihazlarıyla kazması oldukça zordur. Bunun yerine piyaslarda Bitcoin’den daha sonra gelen Ethereum  kripto para madencilerinin daha çok odağındadır. Çünkü Ethereum sınırsız bir arz’a sahiptir.

Erkmens_m
Genç küçük bir yatırım meraklısı

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.