KEDİNİZİN MAMASINDA NELER OLABİLECEĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Sağlıklı beslenmenin popüler olduğu şu dönemlerde hazır ve dondurulmuş gıdalardan biraz uzaklaştık. Peki ya kediler?
Sağlıklı beslenmenin popüler olduğu şu dönemlerde hazır ve dondurulmuş gıdalardan biraz uzaklaştık. Peki ya kediler?

Sağlıklı beslenmenin popüler olduğu şu dönemlerde hazır ve dondurulmuş gıdalardan biraz uzaklaştık. Peki ya kediler? Kedilerin çoğunun beslenmesi ticari kuru mamalar ve konserve yaş mamalar ile olmaktadır. Bu mamalar bize kolay gelse de sağlıklı olmayan katkı maddeleri içermediğinden veya içeriğini kalitesinden nasıl emin olabiliriz? Evcil hayvan sektörü bilmememizi istese de evcil hayvanlarımızın severek yediği, sağlığı olumsuz etkileyebilecek mamaların içerisinde olabilecek 4 şey;

Kaynağı bilinmeyen etler

Kedi mamalarının üzerinde tavşan, alabalık, tavuk ve diğer et seçeneklerinin yazılı olduğu etiketler görebiliyoruz. Peki ya içerisinde gerçekten tavşan eti mi var? İtalya’da yapılan bir araştırmada içerisinde başka şeyler de olduğunu iddia etmektedir. Araştırmacılar 40’a yakın kedi ve köpek mamasını incelemiştir ve mamaların içeriğinin etiketine uyup uymadığına bakmışlar. Çok sayıda mamada domuz DNA’sına rastlanıştır ancak içeride kısmında yazmadığı görülmüş. Bazı mamalarda at etine dahi rastlanmıştır.

Peki ne yapalım hayvanımıza mama vermeyelim mi dersek?  Tabii ki de hayır. Sadece daha tedbirli olabilir etiketlere gözü kapalı güvenmemeliyiz. En azından evcil hayvanımızın veterinerinden mama tavsiyesi alarak daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olabiliriz.

Parabenler

İnternette gördüğümüzün aksine, parabenler kozmetikte kullanılan düşük dozlarda zararsız ve bize rahatsızlık vermeyecek kimyasallardır. Yüksek dozda kullanımda ise hormonlar ile etkileşime geçip ürüme ve sinir sistemimize zarar verebiliyorlar. Kedi ve köpek mamaları da paraben içermesine rağmen içindekiler kısmında yer almıyor.

Yapılan bir araştırmada 60 kedi ve köpeğin idrarında parabene rastlanmıştır. Kuru mama tüketen kedilerin idrarındaki paraben seviyesi yaş mama tüketen kedilerin idrarındaki paraben seviyesi çoğunlukla yaş mama tüketenlerinkine göre daha yüksek seviyedeymiş.

B1 vitamini yetersiz mamalar

Tiamin daha çok bilinen adıyla B1 vitamininin enerji metabolizmasında önemi çok büyüktür. Uzun süreli eksikliğinde ise bir kediyi öldürebilecek güçtedir. Bir kedi maması yeterli B1 vitamini içeriği ile hazırlanmış olsa bile zaman içinde bu vitamin kaybolacaktır. Kuru mamanın nasıl ve ne süre saklandığına bağlı olarak vitaminin %57 kadarı kaybolabiliyor. Ne yapalım hayvanımızı aç mı bırakalım dediğinizi duyar gibiyim. Mamaları alırken tarihlerinin geçmemiş oluşunu ve ağzının sıkıca kapatılmış olduğundan emin olun. Gerek kendi hayvanınız gerekse sokakta yaşayan hayvanlar için cazip gelse de en ucuz mamayı tercih etmeyin. Bu tür mamalar gereksiz kalori içererek hayvanların şişmanlamasına ve önemli olan besin maddelerinden yoksun olmalarına neden olur.

Hamam Böcekleri

Kedilerin böcekleri yediklerine bir çoğumuz şahit olmuştur. Bu bize biraz iğrenç gelse de yırtıcı içgüdüleri karşısında pek de bir şansımız yok.

Peki ya evcil hayvanımızın mamasının içinde bir böcek olması ne kadar sağlıklı?

Kedi mamalarının içerisinde bir hamam böceği parçası bulmayı normal karşılamayız. Umarım mama üreten firmalar da yakında bizimle aynı görüşte olurlar.

OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM…

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.