Güneş Enerjisi ve Küresel Isınma

DESERTEC projesi kapsamında yapılan araştırmalara göre dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölünün mevcut enerji talebinin dört katını karşılayabileceği düşünülüyor.
DESERTEC projesi kapsamında yapılan araştırmalara göre dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölünün mevcut enerji talebinin dört katını karşılayabileceği düşünülüyor.

Güneş Enerjisi ve Küresel Isınma

Dünyada bulunan çöller yenilenebilir enerji üretebilmek için en verimli yerler arasındadır.Çöller güneş enerjisi  hasadı için kullanılabilecek yerler arasında ilk sıradadır.Geniş ve düz yapıları panellerin yerleştirilmesi için uygun bir zemindir ve siklon bakımından zengindir.DESERTEC projesi kapsamında yapılan araştırmalara göre dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölünün mevcut enerji talebinin dört katını karşılayabileceği düşünülüyor. Çöllerden 6 saatte elde edilecek güneş enerjisinin, insanlığın 1 yıl içinde tükettiği enerjiden fazla olduğu ortaya çıkarılmış durumda. Fakat bu yerleştirilecek olan güneş panellerinin siyah yüzeyleri kendilerine ulaşan güneş ışığının çoğunu emerken , gelen enerjinin yaklaşık %15’ini elektriğe dönüştürebiliyor. Geri kalanı ısı olarak ortama döndürülür.Bu nedenle geniş bir güneş hücresi alanı çok fazla ek enerjiyi emecek ve böylelikle iklimi büyük ölçüde etkileyebilecek.Bu oluşturulacak olan tesisin büyüklüğü binlerce kilometreyi kapsayacak şekilde yapılması planlanıyor.Bu büyüklükte bir alandan yayılan ısı , atmosferdeki hava akışıyla yeniden dağıtılacak ve iklim üzerinde bölgesel hatta küresel etkilere sahip olacaktır.Bazı güneş panelleri :

  1. Bhadla güneş parkı
  2. Hindistan:Desert Sublight güneş enerjisi çiftliği
  3. Çin ve Ourzazete güneş parkı
  4. ABD:Hainanzhou güneş parkı

2018 yılında yapılan bir çalışmada , devasa güneş çiftlikleri kurmanın neden olduğu çöllerin kara yüzeyindeki düşük albedo etkilerini simüle etmek için bir iklim modeli kullandı. Albedo, yüzeylerin güneş ışığını ne kadar iyi yansıttığının bir ölçüsüdür. Örneğin kum, bir güneş panelinden çok daha yansıtıcıdır ve dolayısıyla daha yüksek bir albedoya sahiptir.

Model, güneş çiftliğinin büyüklüğü Sahra’nın toplam alanının% 20’sine ulaştığında, bir geri bildirim döngüsü tetiklediğini ortaya koydu. Daha koyu renkli güneş panelleri tarafından yayılan ısı, kara ve çevredeki okyanuslar arasında eninde sonunda yüzey hava basıncını düşüren ve nemli havanın yükselip yağmur damlalarına yoğunlaşmasına neden olan dik bir sıcaklık farkı yaratır. Daha fazla muson yağmuru ile bitkiler büyür ve çöl güneşin enerjisini daha az yansıtır, çünkü bitki örtüsü ışığı kum ve topraktan daha iyi emer. Daha fazla bitki mevcut olduğunda, daha fazla su buharlaşır ve bitki örtüsünün yayılmasına neden olan daha nemli bir ortam yaratılır.

Dolayısıyla, dev bir güneş enerjisi çiftliği, küresel talebi karşılamak için bol miktarda enerji üretebilir ve aynı zamanda dünyadaki en kurak ortamlardan birini yaşanabilir bir hale dönüştürebileceği düşünülüyor.Fakat yakın zamanda yapılan bir çalışmada , Sahra’daki güneş enerjisi çiftliklerinin iklimle nasıl etkileşime girdiğini yakından incelemek için gelişmiş bir Dünya sistemi modeli kullandı. Modelde, dünya ikliminin etkileşim halindeki alanları ; atmosfer, okyanus ve kara ve ekosistemleri arasındaki karmaşık geri bildirimleri hesaba katıyor. Kara ve okyanusun uzak bölgelerinde, Sahra üzerindeki bölgesel faydaları dengeleyen istenmeyen etkiler olabileceğini gösteriyor.

Sahra’nın% 20’sini güneş çiftlikleriyle kaplamak, modele göre çölde yerel sıcaklıkları 1,5 ° C artırıyor. % 50 kapsama alanında, sıcaklık artışı 2,5 ° C’dir. Bu ısınma nihayetinde atmosfer ve okyanus hareketiyle tüm dünyaya yayılır ve dünyanın ortalama sıcaklığını % 20 kapsama için 0,16 ° C ve% 50 kapsama için 0,39 ° C yükseltir. Küresel sıcaklık değişimi tekdüze değil ;  kutup bölgeleri tropik bölgelerden daha fazla ısınır ve Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzu kaybını artırır. Bu, eriyen deniz buzunun çok daha fazla güneş enerjisi emen koyu renkli suyu açığa çıkarması nedeniyle ısınmayı daha da hızlandırabilir.

Sahra’daki bu devasa yeni ısı kaynağı, küresel hava ve okyanus dolaşımını yeniden düzenleyerek dünyadaki yağış modellerini etkiliyor. Tropik bölgelerde küresel yağışların% 30’undan fazlasını oluşturan ve Amazon ve Kongo Havzası’nın yağmur ormanlarını destekleyen dar yoğun yağış bandı simülasyonlarda kuzeye doğru kayıyor. Amazon bölgesi için bu, okyanustan daha az nem geldiği için kuraklıklara neden olur. Güneş panellerinin yüzey kararma etkileri nedeniyle Sahra’ya düşen yaklaşık aynı miktarda ek yağış Amazon’dan kaybolur. Model ayrıca, daha sık tropik siklonların Kuzey Amerika ve Doğu Asya kıyılarını vuracağını tahmin ediyor.

Büyük çöllerden üflenen toz gibi bazı önemli süreçler modelde hala eksik. Rüzgarla taşınan sahra tozu, Amazon ve Atlantik Okyanusu için hayati bir besin kaynağıdır . Yani daha yeşil bir Sahra, simülasyonlarımızın önerdiğinden daha büyük bir küresel etkiye sahip olabilir.

Dünyanın çöllerinde devasa güneş çiftlikleri kurmanın zararlarını günümüz teknolojilerini kullanarak anlamak mümkün.Bunun gibi çözümler , toplumun fosil enerjiden geçişine yardımcı olabilir fakat küresel ısınmayı büyük bir şekilde etkileyebilir.

Eğer yazımı beğendiyseniz önceki yazım olan “Elon Musk’ın Maymun Kankası” isimli yazıma da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Nietzschesato
Ege Üniversitesi / Otomotiv Teknolojileri

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.