Elon Musk’ın Maymun Kankası

Elon Musk’ın çılgınlıklarına bir yenisini daha ekledi . Maymunlar üzerinde deney yapan Musk , bir maymunu uzay çağına çıkardığını bildirdi .
Elon Musk’ın çılgınlıklarına bir yenisini daha ekledi . Maymunlar üzerinde deney yapan Musk , bir maymunu uzay çağına çıkardığını bildirdi .

Elon Musk’ın Maymun Kankası

Elon Musk’ın çılgınlıklarına bir yenisini daha ekledi . Maymunlar üzerinde deney yapan Musk , bir maymunu uzay çağına çıkardığını bildirdi . Neuralink şirketinin prototip çipleri, bir maymun ile  bilgisayar oyunları oynanmasını sağlıyor. Clubhouse uygulamasında bir canlı yayında konuşan Elon Musk  çiplerin hayvan deneyleri biter bitmez insanlar için de kullanılacağını duyurdu.Ülkemizin bir kesiminin gündeminde olan aşılarda çip mi var konuşmalarının aksine Musk çipin amacının beyin veya omurga sakatlıkları olan insanların robotik araçları kontrol etmek olduğunu belirtti.

Neuralink Çipleri Ne İşe Yarıyor ?

Neuralink çipleri, kullananın bilgisayarları düşünceleriyle kontrol etmesini sağlıyor. Çipler, nöronları okuyarak bilgisayara talimat veriyor. Musk , Neuralink’in prototiplerini ilk kez geçen yıl duyurdu. Gertrude adındaki bir domuza takılan çip, hayvanın beyin dalgalarını ve nöron aktivitelerini ekrana yansıtıyordu. Bu arayüz, nörolojik sorunları olan kişilerin telefonlarını ve bilgisayarlarını zihinleriyle kontrol etmelerini sağlayacak.

Musk, bu çiplerin zaman içerisinde bunama, Parkinson hastalığı ve omurilik zedelenmelerini iyileştireceğini söylüyor.

Ancak uzun vadeli hedef, Musk’ın “süper insan bilişselliği” adını verdiği bir çağda, “insan ırkını yok edebilir” dediği yapay zekayla mücadele etmek. Domuza yapılan deneyde Gertrude’un implantı kabloluydu , fakat maymuna yapılan deneyde kabloları ortadan kaldırmayı başardılar.neuralink implantı musk ile ilgili görsel sonucu

Musk’ın Neuralink hakkındaki açıklaması:

Musk“İnsanlar hâlihazırda zaten birer cyborg oldular. Teknolojik bir kişiliğiniz var. İkinci kişiliğiniz telefon ve bilgisayarlarınızda yaşıyor. Nöronlarınızı bu kişilikle direkt bağlayarak iki kişiyi birbirine daha yakın hâle getireceğiz. “ açıklamasında bulundu.

Musk bu projeyi insanlar üzerinde denemeyi yıl sonuna doğru planlıyor . Bu proje insanların anılarını , hareketlerini kısacası hayatını kaydedecek. Bu sayede öldükten sonrada bu hafıza robotlara aktarılabilecek .

İncir Reçeli’nde Duygu’nun da dediği gibi ; Musk bize ölmemeyi değil ölümsüzlüğü vadediyor.

Nietzschesato
Ege Üniversitesi / Otomotiv Teknolojileri

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.