gevgev_einstein

Einstein Hangi Atomu Parçaladı?

Hepimizin çok uzun zamandır aklında olan ve her sorulduğunda cevaplayabildiğimiz bir bilgi var. Einstein atomu parçaladı.
Hepimizin çok uzun zamandır aklında olan ve her sorulduğunda cevaplayabildiğimiz bir bilgi var. Einstein atomu parçaladı.

Hepimizin çok uzun zamandır aklında olan ve her sorulduğunda cevaplayabildiğimiz bir bilgi var. Einstein atomu parçaladı. Peki Einstein hangi atomu parçaladı? Cevap sizi beklediğiniz kadar tatmin etmeyebilir çünkü Einstein hiç bir atomu parçalamadı. Onun yerine E = mc2 denklemini ortaya koyup maddenin varoluşundan dolayı kazandığı bir enerji olduğunu kanıtladı. Peki neden neredeyse hepimiz onun atomu parçaladığını düşünüyoruz?

Einstein Almanya’daki Nazi baskısından kaçıp Amerika’ya sığınır ve bunun üstünden 18 yıl geçer. Almanya’da beraber çalıştığı arkadaşlarından birisi kapısına gelmiştir. Bu gelen arkadaşı Columbia Üniversitesi’nde zincir reaksiyonları üzerine çalışmış daha sonra uranyum kullanılarak fisyonun gerçekleştiği haberini alır almaz Almanların Belçika sömürgesi olan Kongo’nun uranyum yataklarını ele geçirebileceklerini ve bunun ne kadar büyük bir yıkıma neden olabileceğini fark edip Einstein’ın yanına geldi.

-Kısaca fisyondan bahsetmemde fayda var gibi duruyor. Fisyonu kabaca atomun çekirdeğini büyütüp kendini iki parçaya ayırmasını sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Bu olayın şaşırtıcı yanı ise bu bölünme esnasında 20.000 ton dinamite eş değer bir enerji açığa çıkar. Bu enerjinin yanında çekirdeği büyütmemize yarayan 3 tane de nötron açığa çıkar ve bunlar ortamdan uzaklaştırılmazsa diğer atomların çekirdeğine giderek onların da bölünmesine neden olur. Bu tekrar eden olay ise zincir reaksiyonu olarak adlandırılır.-

Bu ziyaretin sebebi Einstein’ın Belçika’da tanıdıklarının olması idi. Bu sayede Almanların bu uranyumu almasını önlemeyi planlıyorlardı ama kendi başlarına hareket etmenin ileride sıkıntı yaratabileceğini düşünüp durumu Amerika başkanına iletmeye karar verdiler. Bunun için yazılan mektupta Almanların yeni bir bomba üzerinde çalışıyor olabileceği ve bu bombanın nasıl yapılıyor olduğu açıklanmıştı. Bütün bunlar olurken Einstein bir şaşkınlık içerisindeydi. Keşfettiği formülün dünyanın en yıkıcı bombalarından birisinin yapılması için temel atmasını hiç beklemiyordu. İlerleyen zamanlarda Amerika bu bombayı üretmenin mantıklı ve gerekli olduğu fikrine kapıldı ve üretime başladı, işin garip tarafı Einstein bu üretim sürecinde yer almadı. Muhtemelen bir Sovyet ajanı olduğu düşüncesi ve nükleer silahsızlanmayı savunması burada önemli pay sahibi olmuştu. İlerleyen günlerde Einstein yeni bir haber daha almıştı, Almanya bu bombayı yapmayı başaramamıştı. Bütün bunların ardından Amerika bombayı üretmeyi başardı.Günümüzde hala hepimizin aklında olan başka bir gerçeği ortaya çıkmasına sebep oldu bu başarı. Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları.

Tarihe baktığımızda Einstein’ın atomu parçaladığına dair hiç bir şey göremezken atomun parçalanmasını mümkün kılan kişi olduğunu görebiliyoruz. Onun ortaya koydu basit gibi duran bu denklemim şu an dünyanın enerji ihtiyacının %10’unu karşılamaya yetecek çözümler ortaya koymak için kullanılabileceğini de; binlerce insanı öldürmek için bir silah olarak kullanılabileceğini de görmüş oluyoruz. Peki Einstein hangi atomu parçaladı? Cevap çok basit bizim imkansız dediğimiz sorunları çözmek için kullanbileceğimiz onlarca fikir üreterek imkansız denen bir atomu parçaladı.

adilekrem
Film izlemeyi seven bir mühendis adayı.

Log In

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.